Religia zapisana w ugaryckim poemacie Kirta

Wydawnictwo:
PETRUS
Rok wydania:
2023
Liczba stron:
266
Oprawa:
miękka
Wymiary:
152x240
ISBN:
978-83-7720-625-6
Rodzaj publikacji:
książka

Data premiery:
2023-11-30

Tabliczki z Ugarit, „pogrzebane” podczas zburzenia miasta w trakcie najazdów tzw. Ludów Morza w XII w. p.n.e. a odkryte niespełna wiek temu, prowokują pytania badaczy i rozpalają wyobraźnię zwykłych czytelników.

Odsłaniają bowiem literacki świat z okresu przełomowego dla cywilizacji, jakim było wynalezienie pisma alfabetycznego. Zapisane tak zwanym alfabetem klinowym teksty literackie budzą duże zainteresowanie znawców Biblii, będąc świadkiem kultury, religii i piśmiennictwa regionu syropalestyńskiego.

Tabliczki stanowią skarbnicę licznych paraleli i analogii do tekstów oraz pojedynczych motywów Starego Testamentu, których przegląd (ważniejszych wybranych) znajduje się również w publikacji.

Monografia jest pierwszym tak wielostronnym opracowaniem kulturowego fenomenu Ugaritu, z położeniem akcentu na aspekt religii, po publikacji Witolda Tylocha z 1980 r.

Motywem przewodnim publikacji jest poemat Kirty (w przekładzie autorskim z tabliczek klinowych), jedno z trzech najważniejszych dzieł literackich z Ugarit (obok Cyklu Baala i poematu Aqhata).