Piosenki oazowe - Harmonizacje organowe (opr. twarda + spirala)

Wydawnictwo:
PETRUS
Rok wydania:
2023
Liczba stron:
112
Oprawa:
Twarda + spirala
Wymiary:
210x197
ISBN:
978-83-7720-754-3
Rodzaj publikacji:
Książka

Data premiery:
2023-11-06

Z inicjatywy p. Magdaleny Kuźnickiej. Dziękujemy!

 

Oazy w latach 80. i 90. były jednym z największych ruchów w Polsce. Gromadziły setki tysięcy ludzi w różnym wieku. Były udziałem głównie dzieci i młodzieży.

Piosenki oazowe z czasem weszły do muzyki liturgicznej mimo, że nie wszystkie są liturgicznym śpiewem kościoła.

Bez względu na wyrażane opinie o nich, ten tom zawiera harmonizacje religijnych piosenek młodzieżowych, zwanych powszechnie oazowymi; piosenek i pieśni, które mocno zaistniały w świadomości muzycznej Polaków. Piosenki oazowe stały się już nie indywidualną formą modlitwy Autorów, lecz muzycznym, publicznym wyznaniem wiary całych grup społecznych i środowisk.

Dzięki Ruchowi Światło – Życie, intensywnie rozwijającego się w latach 80. Kościół urósł wówczas w siłę a wiara tych młodych pogłębiała się. Prawdopodobnie to ona jest dziś siłą kościoła wobec postępującej laicyzacji. Niniejszy tom jest nie tylko efektem braku na rynku muzycznym takich harmonizacji; nie bez znaczenia była tu korespondencja wielu, proszących o nie.

Mam pełną świadomość, że w niniejszych propozycjach przełamuję pewne zasady utrwalone w harmonii klasycznej, niemniej autorskie opracowania otrzymują dzięki temu indywidualny koloryt, współtworzący wyjątkowy nastrój tych utworów. Jakiekolwiek zmiany lub korekty nadałyby im zupełnie inny brzmieniowy kształt. Organy to instrument oferujący ocean dźwięków i doznań brzmieniowych, które – jestem przekonany – w moich harmonizacjach pieśni i piosenek oazowych przykują uwagę i wyzwolą estetyczne i emocjonalne przeżycia.

Dziękuje za życzliwe przyjęcie harmonizacji organowych Kolęd i pastorałek oraz pieśni maryjnych. Te wydania upewniły mnie o potrzebie i sensie opracowywania i harmonizacji kolejnych.

Od Autora


Link do niektórych harmonizacji - KLIKNIJBarka
Bóg kiedy stał się
Czarna Madonna
O Panie Ty nam dajesz

Zobacz również: