Kolędy na fortepian

Wydawnictwo:
PETRUS
Rok wydania:
2022
Liczba stron:
80
Oprawa:
Miękka/Spirala
Wymiary:
210x297
ISBN:
978-83-7720-715-4
Rodzaj publikacji:
książka

Data premiery:
2022-12-09

Czas Świąt Bożego Narodzenia jest jednym z najpiękniejszych okresów, nie tylko tych liturgicznych, uroczyście obchodzonych w Kościele katolickim, lecz także w społeczności, która z religijnością niewiele ma wspólnego. 

 
Ściśle związana ze świętami praktyka wykonywania kolęd ma swój początek w wielowiekowej tradycji pielęgnowania w domach języka polskiego, którego używanie w przestrzeni publicznej było, w czasach zaborów, zakazane. Święta i komponowanie na tę okazję kolęd sprzyjały nie tylko praktyce ojczystego języka, ale także twórczości – Polska jest krajem, który ma prawdopodobnie największy i najbogatszy repertuar kolędowy (ponad 5 tysięcy kolęd i pastorałek).
W ostatnich dziesięcioleciach powstało wiele znakomitych opracowań kolędowych; nie dość wspomnieć obecne w bibliotekach i w zbiorach kościelnych opracowania na chóry lub na głos z akompaniamentem fortepianowym
Impulsem do opracowania tych kolęd były dla mnie, w dużej mierze, kierowane na moim kanale www.youtube.com/@PiotrowskiPawel prośby o przesłanie nut do pieśni i piosenek tam wykonanych, w tym także kolęd. Postanowiłem więc podzielić się z Państwem tymi opracowaniami, przygotowując 35 najpopularniejszych, w moim przekonaniu, kolęd i pastorałek.

Mam pełną świadomość, że w niniejszych propozycjach przełamuję pewne zasady utrwalone w harmonii klasycznej, niemniej autorskie opracowania otrzymują dzięki temu indywidualny koloryt, współtworzący wyjątkowy nastrój tych utworów. Jakiekolwiek zmiany lub korekty nadałyby im zupełnie inny brzmieniowy kształt, bowiem w kolorystyce nie tyle chodzi o to „co grasz”, ale jak „to coś gra”. Jestem przekonany, że te harmonizacje kolęd i pastorałek przykują uwagę i wyzwolą estetyczne i emocjonalne przeżycia.
Od Autora

Przykładowe opracowanie (organowe próbki niektórych rozwiązań muzycznych) poniżej. Poniższe opracowania Autora mogą różnić się od zamieszczonych opracowań autorskich, bowiem powstały przed publikacją.


Wśród nocnej ciszy
Przybieżeli do Betlejem
Pójdźmy wszyscy do stajenki
W żłobie leży (organy w Centrum JP2 w Łagiewnikach)
Z narodzenia Pana (organy w Centrum JP2 w Łagiewnikach)
Gdy się Chrystus rodzi (organy w Bazylice Mariackiej w Krakowie)
Tryumfy (organy w Bazylice Mariackiej w Krakowie)

Zobacz również:
Paweł Piotrowski
65,00 zł
Paweł Piotrowski
29,90 zł
Paweł Piotrowski, Marta Zdanowska
29,90 zł
Marta Zdanowska, Paweł Piotrowski
29,90 zł