Na temat objawienia w La Salette i przekazanego tam przez Piękną Panią orędzia napisano już wiele. Część publikacji stawia sobie przede wszystkim cele pobożnościowe. Inne zaś zgłębiają fenomen La Salette przy pomocy rygorystycznego aparatu naukowego. Do tej drugiej kategorii zaliczyć należy niniejszą rozprawę doktorską napisaną przez saletyna księdza Andrzeja Zontka.
Książka przedstawia interpretację objawienia i orędzia z La Salette w nowej perspektywie metodologicznej, mianowicie antropologii kulturowej. Ma zatem charakter pionierski, gdyż taka metodologia nie została jeszcze zastosowana do studium żadnego maryjnego objawienia. Publikacja wytycza nowe szlaki na ziemi interpretacji maryjnych objawień.
Jako że dysponujemy sześcioma nieco różniącymi się spisanymi wersjami orędzia przekazanego świadkom objawienia Melanii Calvat i Maksyminowi Giraud, trzeba było przeprowadzić bardzo żmudne badania krytycznotekstualne. Wyniki tych badań Autor zamieścił w Apendyksie tej książki. Mają one bardzo dużą wartość krytyczną i poznawczą. Stanowiły wyjściową bazę źródłową do dalszych badań i powinny być punktem odniesienia także dla innych badaczy podejmujących saletyńską tematykę.
Aby zastosować narzędzie antropologiczno-kulturowe do egzegezy wydarzenia i orędzia z La Salette, należało stworzyć procedurę metodologiczną adekwatną do przedmiotu badań. Składa się ona z czterech kroków, odpowiadających kolejnym rozdziałom książki. Najpierw Autor przedstawia sytuację historyczną i kulturową Francji w dziewiętnastym wieku. Następnie nakreśla rzeczywistość religijną i status Kościoła we Francji w okresie objawienia w La Salette. W trzecim rozdziale dokonuje szczegółowej egzegezy objawienia i orędzia z La Salette w perspektywie kryteriów antropologiczno-kulturowych (nurt social science). Na ostatnim zaś etapie przeprowadza teologiczno-antropologiczną interpretację fenomenu objawienia z La Salette.
Gorąco zachęcam do wytrwałej lektury tej książki. Zastosowano w niej rygorystyczny aparat pojęciowy, odbiegający od ogólno-teologicznego, a zwłaszcza codziennego, języka. Lektura wymaga zatem cierpliwości i samozaparcia. Zaowocuje jednak z pewnością głębszym wniknięciem w misterium wydarzenia z La Salette i dzięki temu pogłębieniem osobistej relacji z Tą, która objawiła się jako zapłakana Matka, wzywająca byśmy, jako Jej dzieci, zbliżyli się do Niej a przez Nią do Jej Syna – Objawiciela Ojca i Jedynego Zbawiciela świata.
Pragnę wyrazić radość z reaktywacji serii wydawniczej Studia Salettensia po kilku latach przerwy. Założona w 2007 r., dobrze wpisała się w krajobraz polskiej nauki. Stała się na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat platformą interdyscyplinarnych badań zorientowanych wokół wydarzenia z La Salette. Żywię nadzieję, że publikowane w niej kolejne twórcze prace naukowe przyczynią się do promocji nauk teologicznych i coraz mocniejszego oddziaływania objawienia Matki Bożej z La Salette w polskim Kościele i w całym świecie.
Na koniec chcę bardzo serdecznie podziękować panu doktorowi Pawłowi Piotrowskiemu za życzliwe afiliowanie serii wydawniczej Studia Salettensia do prestiżowego Wydawnictwa Petrus.
ks. prof. Janusz Kręcidło MS
(ze wstępu)