Antropodramatyka. Krakowska szkoła antropologiczna

Wydawnictwo:
PETRUS
Rok wydania:
2021
Liczba stron:
474
Oprawa:
Twarda
Wymiary:
168x240
ISBN:
978-83-7720-543-3
Rodzaj publikacji:
książka

Data premiery:
2021-02-08

Wielki kulturowy spór, z jakim obecnie mamy do czynienia,  jest w istocie sporem o człowieka. Włączając się do tego sporu, Jan Galarowicz rozpoczął pracę nad wielotomową filozofią człowieka pt. Antropodramatyka. Dwa pierwsze tomy poświęca myślicielom, którzy w największym stopniu przyczynili się do wykrystalizowania się jego koncepcji człowieka. O ile w wydanym w 2020 roku pierwszym tomie, Antropodramatyka. Giganci filozofii człowieka, autor omówił antropologiczną myśl zachodnioeuropejskich filozofów (Schelera, Heideggera, Stein, Bubera, Guardiniego, Mouniera i Ricoeura),  o tyle w obecnym, drugim, tomie referuje antropologie głównych przedstawicieli Krakowskiej Szkoły Antropologicznej: Ingardena, Kępińskiego, Wojtyły, Stróżewskiego i Tischnera.

 

Mimo że zawarte w książce rozważania są solidnie udokumentowane, publikacja nie jest typową rozprawą naukową; jest tekstem z pogranicza takiej rozprawy, eseju, pracy popularnonaukowej i podręcznika. Książka jest bowiem przeznaczona nie tylko dla filozofów, ale również dla psychologów i pedagogów, socjologów i kulturoznawców, teologów i duszpasterzy a także dla innych kategorii osób, które pracują z ludźmi, oraz wszystkich, którym zależy na głębszym rozumieniu siebie. Korzystanie z niej ułatwia język autora: książka jest napisana z pasją, jasno i przystępnie.

 

 

JAN GALAROWICZ (ur. 1949 roku w Łopusznej) – krakowski filozof, nauczyciel akademicki (od 2015 emeryt) i popularyzator filozofii oraz publicysta – ukończył m. in. filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie się również doktoryzował; jest uczniem prof. Władysława Stróżewskiego i ks. prof. Józefa Tischnera.  Zajmuje się problematyką z zakresu antropologii filozoficznej, filozofii wartości i  etyki. Inspiruje się przede wszystkim fenomenologią, personalizmem, dialogiką i filozoficzną myślą religijną. Jest autorem ponad dwudziestu książek. Obecnie pracuje nad wielotomową filozofią człowieka pt. Antropodramatyka.Zobacz również: