Pogrzeb śp. prof. Michała Rożka

16 czerwca 2015 roku o godz. 12.20 odbyły się uroczystości pogrzebowe prof. Michała Rożka (zm. 10 czerwca 2015 roku) na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, gdzie został pochowany w Alei Zasłużonych decyzją Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. Infułat Jerzy Bryła, duszpasterz środowisk twórczych, a Słowo Boże wygłosił ks. prof. Tomasz Jelonek. W koncelebrze wziął udział także ks. prof. Jacek Urban oraz OO. Karmelici. Procesję od Kaplicy cmentarnej aż do grobu prowadził ks. kanonik dr Stanisław Basista, rektor kościoła Zmartwychwstania Pańskiego i kapelan Cmentarza Rakowickiego, a na organach podczas Mszy św. pogrzebowej i Liturgii obrzędów pogrzebowych grał dr Paweł Piotrowski, dyrektor Wydawnictwa PETRUS. Lekcję, w ramach Liturgii Słowa z księgi Daniela (Dn 12, 1-3) przeczytał Marek Mirosławski a o informację nt. pogrzebu a wcześniej organizacją pogrzebu w całości zajęło sie Wydawnictwo PETRUS. W ostatniej części uroczystości pogrzebowej przemówił w imieniu władz Miasta Krakowa dr Stanisław Dziedzic, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Miasta Krakowa. Podkreślił, że Kraków żegna dziś swego wielkiego uczonego, dla którego historia i tradycje podwawelskiego grodu stały się sensem, treścią i pasją życia. Był jej wierny do końca.

Uroczystość pogrzebowa zgromadziła krakowski świat nauki, sztuki i kultury; obecni byli dyrektorzy krakowskich muzeów, profesorowie wyższych uczelni i liczne grono przewodników miejskich, których tyle pokoleń wykształcił Zmarły.


Na tablicy nagrobnej, przymocowanej do dębowego krzyża napisano:
prof. Michał Rożek (1946-2015).
Przechodniu! Jesteś, kim byłem. Będziesz, kim jestem.
Módlmy się za siebie wspólnie.

Te słowa są syntezą życia i śmierci. Wspólną wypadkową. W nich zawarta jest cała Ewangelia; życie ziemskie i życie wieczne. Te słowa nie były też obce Michałowi Rożkowi...

Wydawnictwo PETRUS wyraża wdzięczność Panu doktorowi Stanisławowi Dziedzicowi - Dyrektorowi Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa, który - zaledwie kilka godzin po śmierci prof. Michała Rożka - bez wahania podjął inicjatywę Wydawnictwa i wystąpił z wnioskiem do Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego o wyrażenie zgody na pochowanie prof. Michała Rożka w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Cieszymy się, że Pan Prezydent przychylił się do tego wniosku i już w następnym dniu zatwierdził formalnie tę decyzję.

W dniu pogrzebu, tj. 16 czerwca 2015 roku o godz. 6.30 ks. bp Jan Szkodoń odprawił Mszę św. za duszę śp. Michała Rożka w Królewskiej Krakowskiej Katedrze na Wawelu. Msza św. za duszę śp. Michała Rożka została odprawiona także w Królewskiej katedrze na Wawelu przy Konfesji św. Stanisława 28 czerwca 2015 (niedziela) o godz. 9.00.

Zobacz więcej.
Posłuchaj: wywiad z Pawłem Piotrowskim w Radio Kraków (11 czerwca 2015).
Zobacz: TVP Kraków (Kronika Krakowska) 11 VI 2015, godz. 18.30.
Czytaj: Newsweek 15.06.2015.
Zobacz: TVP Kraków (Kronika Krakowska) 16 VI 2015, godz. 18.30 (materiał zaczyna się od 16 minuty).
Profesor od złoczyńców i hultajów (Dziennik Polski, 27 czerwca 2015), s.6.

Poniżej w galerii zdjęcia z pogrzebu śp. Michała Rożka. Część z nich zamieszczono dzięki życzliwości Pana Jerzego Sajkowskiego. Dziękujemy.

Msze św. w pierwszą, drugą i trzecią Rocznicę śmierci