Paweł Piotrowski - OSOBOWOŚĆ ROKU 2022 w kategorii KULTURA

Nominacja za:

utworzenie i prowadzenie zespołu muzycznego "Prowadź mnie". Obecnie, dzięki ogromnemu zaangażowaniu Pawła Piotrowskiego w chórze śpiewa ponad 100 dzieci z akompaniamentem 18 instrumentalistów w różnym wieku. Są to osoby z Wieliczki, jej okolic, a także z Krakowa. Nominowany jest pasjonatem, multiinstrumentalistą gra min. na organach i akordeonie. Dodatkowo komponuje muzykę dla stworzonego przez siebie Zespołu, pisze autorskie piosenki, następnie wydaje je na płytach, korzystając z prywatnych zasobów. Należy też podkreślić, że działa wyłącznie społecznie, nieodpłatnie. Zespół ma formę nieformalną i nie otrzymuje finansowego wsparcia zewnętrznego. Mimo to uczestniczy w dużych muzycznych projektach takich jak np. koncert "Moje Betlejem" z członkami zespołu SKALDOWIE w Solnym Mieście. Koncertuje w takich miejscach jak Kopalnia Soli "Wieliczka" czy Jasna Góra. Na co dzień ubarwia muzycznie msze niedzielne w parafii św. Pawła w Wieliczce, gdzie jest organistą. Tam też odbywają się próby. Niewątpliwie jest bardzo barwną muzyczną Osobowością powiatu wielickiego. Wspiera charytatywnie rozwój muzyczny wielu osób z tego regionu. Motywuje i inspiruje dzieci, pokazuje ścieżki rozwoju, które kiedyś sam wydeptał i prowadzi ku spełnieniu marzeń. Uczy zachowań scenicznych i pomaga pokonać stres. Angażuje też ich rodziców do różnych projektów kulturalnych.

Opracował i aranżował m. in. muzykę do kolęd Irenie Santor oraz komponował muzykę dla TVP (m. in. Pasja/Męka Pańska). Jego opracowania ukazały się na blisko 200 płytach CD i kasetach, wydanych nakładem wielu wydawnictw i firm fonograficznych, m. in.: GAMMA, INIGO, CASTON, ArtMusic, Wydawnictwo WAM (np. seria "Śpiewów Liturgicznych" – 13CD), STEBO, PETRUS, BRATNI ZEW, TERCET, SALWATOR, VERBINUM, MP Studio itd. Aranżer i wykonawca ponad tysiąca pieśni, piosenek (głównie pop’owych, turystycznych, góralskich, patriotycznych, biesiadnych, religijnych a także cover’ów) dla różnych wykonawców, artystów i firm fonograficznych; tworzył muzykę do poezji/prozy, czytanych przez Annę Dymną, Jerzego Trelę, Krzysztofa Globisza czy Martę Żmuda - Trzebiatowską.

Inicjator i/lub redaktor wydań lub wznowień biografii muzycznych artystów takich, jak „Anna Jantar” (A. Witko) Kraków 2009, „Michael Jackson” (S. Szyszka), Kraków 2010, „Jan Sebastian Bach (J. Iwaszkiewicz), Kraków 2013, „Irena Jarocka” (V. Yerafeyenka), Kraków 2015, „Organy na krańcach świata - Marek Stefański” (Kraków 2019), „Dziedzictwo – o Bronisław Rutkowskim” (Kraków 2021), publikacje muzykologiczne ks. St. Ziemiańskiego, jezuity, autora ponad 3 tys. pieśni i piosenek religijnych (między innymi „Jeden chleb”). W jego dorobku są również „Tradycje kolędnicze Dziadów Żywieckich” oraz „Żywiecko – Wielickie tradycje kolędnicze”, płyta, która jest efektem poszukiwań wspólnego mianownika dla tych dwóch różnych, bliskich jego sercu, kultur i tradycji kolędniczych.

Dzięki zaangażowaniu Pawła Piotrowskiego w Zespole „Prowadź mnie” śpiewa ponad setka dzieci oraz młodzieży z akompaniamentem prawie dwudziestu instrumentalistów. To jedna z najszybciej rozwijających się grup muzycznych ostatnich lat. Dla stworzonego przez siebie Zespołu dr Paweł Piotrowski wydaje płyty z ich autorskimi piosenkami. Fenomen zespołu leży nie tylko w liczbie uczestników i orbicie zainteresowania nim, lecz także w jakości oraz - jak na 18. miesięczny zespół - imponującym dorobku muzycznym; 2 płyty CD (kolędy i pieśni maryjne), 3 teledyski i blisko 50 koncertów oraz publikacja "Drogi krzyżowej", gdzie ujęte zostały rozważania dzieci oraz historia Zespołu. Wszystko dzięki charytatywnej pracy Nominowanego. Na przełomie kwietnia i maja 2023 "Prowadź mnie" planuje nagranie 3. płyty CD. Zespół ma formę nieformalną i nie otrzymuje finansowego wsparcia zewnętrznego. Mimo to uczestniczy w dużych muzycznych projektach jak np. koncert "Moje Betlejem" z członkami zespołu SKALDOWIE w Solnym Mieście w Wieliczce. Koncertuje w takich miejscach jak Kopalnia Soli "Wieliczka", Jasna Góra czy okolice Wzgórza Wawelskiego. Na co dzień ubarwia muzycznie msze niedzielne w kościele w Wieliczce. Tam też odbywają się próby. Więcej o historii Zespołu można przeczytać poniżej.

Nominowany działa na szeroką skalę, osobiście i poprzez swój kanał YouTub’e, motywuje, uczy i inspiruje dzieci oraz młodzież, pokazując im ścieżki rozwoju, które kiedyś sam wydeptał, prowadząc ku spełnieniu marzeń. Angażuje ich rodziców do różnych projektów kulturalnych.

Historia dziecięco - młodzieżowego zespołu „Prowadź mnie”, za który otrzymana została nominacja.

Zespół „Prowadź mnie” został założony przez dr Pawła Piotrowskiego w lipcu 2021 roku w okresie głębokiej pandemii, kiedy wiele osób nie wyjechało na zaplanowane wakacje ze względu na sytuację epidemiczną w świecie. Wtedy, w czerwcu 2021 roku w Wieliczce, narodził się pomysł utworzenia dla tych osób zespołu muzycznego, który skupi wokół siebie pozostających w domach. Dzięki istnieniu dużej (100 m2) sali nad chórem muzycznym kościoła pw. św. Pawła w Wieliczce, takie zajęcia w grupach stały się możliwe. Uczestniczyło w nich dwadzieścioro kilkoro dzieci w wieku od 4 do 15 lat.

Po dwóch miesiącach intensywnej pracy i prób zespół dał swój pierwszy koncert 5 września 2021 roku we wspomnianym wyżej kościele, a miesiąc później nagrał swoją pierwszą płytę CD z pieśniami maryjnymi pt. Prowadź mnie Matko. W nagraniu uczestniczyli: Michał Bartela, Julian Bołdak, Hania Cygan, Natalia Cygan, Dominika Czyż, Alicja Dominik, Emilka Gaik, Łucja Gałek, Marysia Karwala, Karolina Kozieł, Justyna Kuzak, Natalia Michałek, Kamila Nowak, Ania i Kasia Malawskie, Aniela, Małgosia i Weronika Pawlik, Wiktoria Pietras, Kazimierz i Wojciech Płoszajowie, Aleksandra Smoła, Natalia Staśko, Weronika Wójtowicz i Adam Zdziech.

We wrześniu, już w nowym roku szkolnym, zespół „otworzył się” na nowych członków, którzy z radością zaczęli uczestniczyć w kolejnych próbach, a statystyki, tak osób przybywających do zespołu, jak i koncertów rosły odwrotnie proporcjonalnie do topniejącej pandemii. Kolejne występy zespołu i koncerty w drugiej połowie 2021 roku (Świątniki, Dobczyce, Jasna Góra, Kraków-Kurdwanów, Kraków-Prokocim, Sanktuarium Macierzyństwa NMP w Dziekanowicach, Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, Księżnej Wieliczki czy Kopalnia Soli w Wieliczce) upewniały członków zespołu o wartości słowa śpiewanego i dobrym kierunku przyjętych założeń muzycznych, a także coraz większym profesjonalizmie wykonania i interpretacji łącznie z choreografią.

W grudniu 2021 roku doszło do nagrania kolejnej płyty zawierającej kolędy oraz doczekaliśmy się wywiadu i prezentacji zespołu w „Gościu Niedzielnym” (16 stycznia), a 2022 rok zwiastował niezwykły rozkwit dzieła „Prowadź mnie”. Rozwój tej inicjatywy przeszedł najśmielsze oczekiwania wszystkich uczestników. Dziś, po 18 miesiącach działalności, wydanych dwóch płytach CD, zrealizowanych profesjonalnie trzech teledyskach, blisko pięćdziesięciu koncertach na czele z koncertem Moje Betlejem z udziałem członków zespołu Skaldowie, zespół „Prowadź mnie” liczy ponad setkę dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 16 lat z Wieliczki, Krakowa i okolic, a chętnych wciąż nie brakuje. Do tego w skład zespołu wchodzi prawie dwudziestu instrumentalistów. Ze względu na rozwój, wielkie zainteresowanie i ciągłe pytania o możliwość uczestniczenia w zajęciach, od połowy lutego 2023 roku została utworzona druga grupa.
Opracowała Violetta Bartela

zobacz też Droga krzyżowa zespołu "Prowadź mnie"