Wokół książki ”Proszę, przepraszam, dziękuję”. Spotkanie Luizy Borkowska - Ziółkowskiej z dziećmi.

30 listopada 2018 roku gościem Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej w Rykach była autorka książek dla dorosłych, dzieci i młodzieży, pisarka i poetka – Luiza Borkowska - Ziółkowska. Spotkanie zorganizowała mgr Izabela Kępka, dyrektor MGBP. Pani Luiza spotkała się z pierwszoklasistami z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mariana Osińskiego w Rykach. Autorka ma na swoim koncie literacką nagrodę Podkarpackiego Pegaza w dwu kategoriach: Autor Roku oraz Książkowy Debiut Roku.

Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Pisarka zaprezentowała książkę „Proszę, przepraszam, dziękuję” (zilustrowaną przez p. Katarzynę Kurdziel), opowiadającą o Filipku, który po raz pierwszy idzie do przedszkola. Chłopiec poznaje MAŁE WIELKIE SŁOWA i stara się odnaleźć wśród rówieśników. Zaczyna do niego docierać, że bycie niegrzecznym, pyskatym i zarozumiałym wcale nie jest dobre, a na prawdziwą przyjaźń i zaufanie innych trzeba sobie zasłużyć (bo nie ma nic piękniejszego w człowieku niż dobre serce!).

Pani Luiza okazała się bardzo ciepłą osobą, czym szybko zjednała sobie małych Czytelników. Pierwszaki z dużym zaciekawieniem słuchały wierszowanego opowiadania o Filipku. Zgodnym chórem powtarzały z autorką kwestię: „Grzeczność dobrym jest nawykiem, grzecznym chłopcem bądź Filipie!”; zadawały pytania, aktywnie uczestniczyły w dialogu, wyciągały wnioski. W końcowej części spotkania autorka odpowiadała na pytania dzieci (zapowiadając kontynuację losów niesfornego, ciekawego świata Filipka) i podpisała Czytelnikom książeczki.